AVX Corporation 0201YA110JAQ2A
0201YA110JAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YA110JAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 16V NP0 0201
Datasheet Download
0201YA110JAQ2A.pdf
Availability of 0201YA110JAQ2A
QUANTITY
0201YA110JAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YA110JAQ2A
Internal Part NumberEIS-0201YA110JAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YA110JAQ2A
Related Links0201YA1, 0201YA110JAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YA110JAQ2A Details Description
Related parts for 0201YA110JAQ2A
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST 10A 110V datasheet.pdf