AVX Corporation 0201YC102KAT2A
0201YC102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201YC102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0201
Datasheet Download
0201YC102KAT2A.pdf
Availability of 0201YC102KAT2A
QUANTITY
0201YC102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YC102KAT2A
Internal Part NumberEIS-0201YC102KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YC102KAT2A
Related Links0201YC1, 0201YC102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YC102KAT2A Details Description
Related parts for 0201YC102KAT2A
CONN PLUG 4POS IDC RED RITS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 160MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SMPS 8DIP datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 200POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf