Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162551R0000F0W
Y162551R0000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y162551R0000F0W
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y162551R0000F0W.pdf
Availability of Y162551R0000F0W
QUANTITY
Y162551R0000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162551R0000F0W
Internal Part NumberEIS-Y162551R0000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162551R0000F0W
Y162551R0000F0W Details Description
Related parts for Y162551R0000F0W
IC SUPERVISOR/SEQ PROG 40LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 8POS datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 20POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC PCI SW 10LANE 4PORT 324BGA datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf