AVX Corporation 0201YJ3R1BBSTR
0201YJ3R1BBSTR picture photo
Mfg. Part Number
0201YJ3R1BBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.1PF 16V 0201
Datasheet Download
0201YJ3R1BBSTR.pdf
Availability of 0201YJ3R1BBSTR
QUANTITY
0201YJ3R1BBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201YJ3R1BBSTR
Internal Part NumberEIS-0201YJ3R1BBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201YJ3R1BBSTR
Related Links0201YJ3, 0201YJ3R1BBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201YJ3R1BBSTR Details Description
Related parts for 0201YJ3R1BBSTR
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 31.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 160PF 10KV R16 datasheet.pdf