AVX Corporation 0201ZA1R0BAT2A
0201ZA1R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZA1R0BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 10V NP0 0201
Datasheet Download
0201ZA1R0BAT2A.pdf
Availability of 0201ZA1R0BAT2A
QUANTITY
0201ZA1R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZA1R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZA1R0BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZA1R0BAT2A
Related Links0201ZA1, 0201ZA1R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZA1R0BAT2A Details Description
Related parts for 0201ZA1R0BAT2A
RES SMD 15 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA TO-18 datasheet.pdf
15.1 SURFACE CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf