AVX Corporation 0201ZC102MAT2A
0201ZC102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0201ZC102MAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X7R 0201
Datasheet Download
0201ZC102MAT2A.pdf
Availability of 0201ZC102MAT2A
QUANTITY
0201ZC102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0201ZC102MAT2A
Internal Part NumberEIS-0201ZC102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0201ZC102MAT2A
Related Links0201ZC1, 0201ZC102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0201ZC102MAT2A Details Description
Related parts for 0201ZC102MAT2A
RES ARRAY 5 RES 39 OHM 10SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC datasheet.pdf
SOCKET MICRO .8MM 40POS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 12TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf