Littelfuse 0208.375MXEP
0208.375MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0208.375MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 350VAC 2AG
Datasheet Download
0208.375MXEP.pdf
Availability of 0208.375MXEP
QUANTITY
0208.375MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0208.375MXEP
Internal Part NumberEIS-0208.375MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series208
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.171
ApprovalsCE, cULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0208.375MXEP
Related Links0208.3, 0208.375MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0208.375MXEP Details Description
Related parts for 0208.375MXEP
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
BUZ 10.16/09/180 AG BK datasheet.pdf
T4012, 3NC+1NO BBM, NO ACTUATOR datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.9A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
330UF 100V 16X25 datasheet.pdf