Littelfuse 0213.400MXEP
0213.400MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0213.400MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0213.400MXEP.pdf
Availability of 0213.400MXEP
QUANTITY
0213.400MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0213.400MXEP
Internal Part NumberEIS-0213.400MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series213
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.36
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0213.400MXEP
Related Links0213.4, 0213.400MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0213.400MXEP Details Description
Related parts for 0213.400MXEP
CONN RING 10-12 AWG #3/8 PIDG datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 18POS STR TIN datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
KEY CAP BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf