Littelfuse 0215.315H
0215.315H picture photo
Mfg. Part Number
0215.315H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0215.315H.pdf
Availability of 0215.315H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0215.315H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0215.315H
Internal Part NumberEIS-0215.315H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series215
Packaging-
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t1.08
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.873 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0215.315H
Related Links0215, 0215.315H Datasheet, Littelfuse Distributor
0215.315H Details Description
Related parts for 0215.315H
RES 34.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA 0603 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX TRI-ST 16BIT 56VFBGA datasheet.pdf
TIP SET RTW1MS 0.2MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SC70-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf