Littelfuse 021602.5TXP
021602.5TXP picture photo
Mfg. Part Number
021602.5TXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021602.5TXP.pdf
Availability of 021602.5TXP
QUANTITY
021602.5TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021602.5TXP
Internal Part NumberEIS-021602.5TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t2.695
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0584 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021602.5TXP
Related Links02160, 021602.5TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021602.5TXP Details Description
Related parts for 021602.5TXP
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 100000UH datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 500MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5HVSOF datasheet.pdf
PLUG 7POS 0 DEG GRY/GRN 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS T/H R/A TIN 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf