Littelfuse 021602.5VXP
021602.5VXP picture photo
Mfg. Part Number
021602.5VXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021602.5VXP.pdf
Availability of 021602.5VXP
QUANTITY
021602.5VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021602.5VXP
Internal Part NumberEIS-021602.5VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series216
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t2.695
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0584 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021602.5VXP
Related Links02160, 021602.5VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021602.5VXP Details Description
Related parts for 021602.5VXP
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 50V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf