Littelfuse 02161.25MXEP
02161.25MXEP picture photo
Mfg. Part Number
02161.25MXEP
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02161.25MXEP.pdf
Availability of 02161.25MXEP
QUANTITY
02161.25MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02161.25MXEP
Internal Part NumberEIS-02161.25MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.25A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.48
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.153 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02161.25MXEP
Related Links02161., 02161.25MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
02161.25MXEP Details Description
Related parts for 02161.25MXEP
CONN HDR BRKWAY .100 17POS VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR SMD datasheet.pdf
CARD RACK TOP/BOT VENT 3UX8.5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf