Crydom CRNA15-1200PT
CRNA15-1200PT picture photo
Mfg. Part Number
CRNA15-1200PT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GP 1.2KV 9.5A TO220AB
Datasheet Download
CRNA15-1200PT.pdf
Availability of CRNA15-1200PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CRNA15-1200PT Order Process
Ship out your order
Specifications of CRNA15-1200PT
Internal Part NumberEIS-CRNA15-1200PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 15A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRNA15-1200PT
Related LinksCRNA15, CRNA15-1200PT Datasheet, Crydom Distributor
CRNA15-1200PT Details Description
Related parts for CRNA15-1200PT
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 8.2V 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 65E 8.25KV datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 1 WHTE datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 3/4 BK 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf