Littelfuse 0217.125MXE
0217.125MXE picture photo
Mfg. Part Number
0217.125MXE
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.125MXE.pdf
Availability of 0217.125MXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0217.125MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.125MXE
Internal Part NumberEIS-0217.125MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.00477
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance3.82 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.125MXE
Related Links0217., 0217.125MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.125MXE Details Description
Related parts for 0217.125MXE
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DB78 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/3.3V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
TOOL BATTERY HYDRAULIC CRIMPING datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
MCU ARM 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC I2C TO 1WIRE BRIDGE 8TDFN datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50OHM datasheet.pdf