Littelfuse 0217.315MXEP
0217.315MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0217.315MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.315MXEP.pdf
Availability of 0217.315MXEP
QUANTITY
0217.315MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.315MXEP
Internal Part NumberEIS-0217.315MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating315mA
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.11
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.88 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.315MXEP
Related Links0217.3, 0217.315MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.315MXEP Details Description
Related parts for 0217.315MXEP
TVS DIODE 24VWM 50VC SMC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 17.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 201 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD ZINC datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
TV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
MICRO 9C PIN 18" RBW FLOAT datasheet.pdf