Littelfuse 0217.500MXEP
0217.500MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0217.500MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0217.500MXEP.pdf
Availability of 0217.500MXEP
QUANTITY
0217.500MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0217.500MXEP
Internal Part NumberEIS-0217.500MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEthernet Protection
Fuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series217
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.215
ApprovalsCCC, CE, CSA, K-MARK, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.2065 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0217.500MXEP
Related Links0217.5, 0217.500MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0217.500MXEP Details Description
Related parts for 0217.500MXEP
IC FLASH 512KBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
IC 4.125V NO PBR 15% SOT223 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET 12BIT 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.3A DO221AC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf
CONN FPC 39POS .3MM datasheet.pdf