Littelfuse 021706.3HXP
021706.3HXP picture photo
Mfg. Part Number
021706.3HXP
Brief Description
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
021706.3HXP.pdf
Availability of 021706.3HXP
QUANTITY
021706.3HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 021706.3HXP
Internal Part NumberEIS-021706.3HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating6.3A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage63A
Melting I²t62.465
ApprovalsBSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0095 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)021706.3HXP
Related Links02170, 021706.3HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
021706.3HXP Details Description
Related parts for 021706.3HXP
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
TERM TURRET PTFE 6-32 THD .510" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/02/270GL 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf