Littelfuse 0218.400TXP
0218.400TXP picture photo
Mfg. Part Number
0218.400TXP
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0218.400TXP.pdf
Availability of 0218.400TXP
QUANTITY
0218.400TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0218.400TXP
Internal Part NumberEIS-0218.400TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series218
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.325
ApprovalsCCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.535 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0218.400TXP
Related Links0218., 0218.400TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0218.400TXP Details Description
Related parts for 0218.400TXP
BOX ABS GRAY 9.33"L X 5.16"W datasheet.pdf
TEE JUNCTION FIXTURE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMD datasheet.pdf
IC SWITCH SMART HISIDE DSO-12 datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 16POS SMD datasheet.pdf
4 PH N5K POWER ANALYZER W/54/IFC datasheet.pdf
PROX SWITCH 22 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC datasheet.pdf