Littelfuse 0224.375VXP
0224.375VXP picture photo
Mfg. Part Number
0224.375VXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.375VXP.pdf
Availability of 0224.375VXP
QUANTITY
0224.375VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.375VXP
Internal Part NumberEIS-0224.375VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.171
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.375VXP
Related Links0224., 0224.375VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.375VXP Details Description
Related parts for 0224.375VXP
FIXED IND 10UH 2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.18A 6MLP datasheet.pdf
CONN BLK ASSY,5PR,XC,110 datasheet.pdf
QC 4P FR 12" 14/1 PVC LDS datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO5-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 62POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.2V 8MSOP datasheet.pdf