Littelfuse 0224.500DRT3P
0224.500DRT3P picture photo
Mfg. Part Number
0224.500DRT3P
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.500DRT3P.pdf
Availability of 0224.500DRT3P
QUANTITY
0224.500DRT3P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.500DRT3P
Internal Part NumberEIS-0224.500DRT3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.500DRT3P
Related Links0224.5, 0224.500DRT3P Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.500DRT3P Details Description
Related parts for 0224.500DRT3P
CONN CABLE CLAMP SZ 20/22 OLIVE datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.88 X 1.33" datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SSL HDR 2POS 3.5MM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 36"X12" ALUM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf