Littelfuse 0224003.MXP
0224003.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0224003.MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG
Datasheet Download
0224003.MXP.pdf
Availability of 0224003.MXP
QUANTITY
0224003.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224003.MXP
Internal Part NumberEIS-0224003.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t4.62
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0317 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224003.MXP
Related Links02240, 0224003.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224003.MXP Details Description
Related parts for 0224003.MXP
WIRE KIT 24AWG HOOK-UP 3050 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.4W MONO AB 10MSOP datasheet.pdf
FILTER SURGE PROTECTION NS35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/16-48" RED datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf