Littelfuse 0229.750MXP
0229.750MXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.750MXP
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.750MXP.pdf
Availability of 0229.750MXP
QUANTITY
0229.750MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.750MXP
Internal Part NumberEIS-0229.750MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.750MXP
Related Links0229., 0229.750MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.750MXP Details Description
Related parts for 0229.750MXP
DSUB CABL-AFM15G/ AE15G / X datasheet.pdf
IC ANALOG DELAY LINE TRPL 20-QFN datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 7' datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS DUAL ENTRY T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN DIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf