AVX Corporation 12063C124KAT2A
12063C124KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
12063C124KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
12063C124KAT2A.pdf
Availability of 12063C124KAT2A
QUANTITY
12063C124KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 12063C124KAT2A
Internal Part NumberEIS-12063C124KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12063C124KAT2A
Related Links12063C1, 12063C124KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
12063C124KAT2A Details Description
Related parts for 12063C124KAT2A
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBJ datasheet.pdf
.100 SINGLE END CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf