Littelfuse 0229.750VXSP
0229.750VXSP picture photo
Mfg. Part Number
0229.750VXSP
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.750VXSP.pdf
Availability of 0229.750VXSP
QUANTITY
0229.750VXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.750VXSP
Internal Part NumberEIS-0229.750VXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.750VXSP
Related Links0229.7, 0229.750VXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.750VXSP Details Description
Related parts for 0229.750VXSP
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf