Littelfuse 0230.250DRT3SP
0230.250DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230.250DRT3SP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.250DRT3SP.pdf
Availability of 0230.250DRT3SP
QUANTITY
0230.250DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.250DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230.250DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.216
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance2.43 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.250DRT3SP
Related Links0230.25, 0230.250DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.250DRT3SP Details Description
Related parts for 0230.250DRT3SP
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A PCB TERM datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 48-LQFP datasheet.pdf
FILTER COMPACT 13A 75V PCB datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST 20DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf