Littelfuse 0230.250HXSP
0230.250HXSP picture photo
Mfg. Part Number
0230.250HXSP
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.250HXSP.pdf
Availability of 0230.250HXSP
QUANTITY
0230.250HXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.250HXSP
Internal Part NumberEIS-0230.250HXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.216
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance2.43 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.250HXSP
Related Links0230.2, 0230.250HXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.250HXSP Details Description
Related parts for 0230.250HXSP
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
FUSE CERM 1.5A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 30POS 5ROW datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf