Littelfuse 0230.600DRT3W
0230.600DRT3W picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT3W
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.600DRT3W.pdf
Availability of 0230.600DRT3W
QUANTITY
0230.600DRT3W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT3W
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT3W
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.75
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.477 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT3W
Related Links0230.6, 0230.600DRT3W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT3W Details Description
Related parts for 0230.600DRT3W
VARISTOR 354V 250A 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.4A TO220ABFP datasheet.pdf
DAC 12BIT SGL SPI 8DFN datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 5M datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SCR FAST SW 400V 200A TO200AB datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 4.72" DIA BLACK datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf