Littelfuse 0230.600MXSP
0230.600MXSP picture photo
Mfg. Part Number
0230.600MXSP
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.600MXSP.pdf
Availability of 0230.600MXSP
QUANTITY
0230.600MXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600MXSP
Internal Part NumberEIS-0230.600MXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.75
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.4805 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600MXSP
Related Links0230.6, 0230.600MXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600MXSP Details Description
Related parts for 0230.600MXSP
CONV DC/DC 15W 1.2VOUT 5.2A SMT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 405MA 630 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC X7R 1812 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CARD EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MICROPOWER 1.22V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf