Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF1401U
ERJ-1TNF1401U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF1401U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF1401U.pdf
Availability of ERJ-1TNF1401U
QUANTITY
ERJ-1TNF1401U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF1401U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF1401U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF1401U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF1401U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF1401U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF1401U
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 6POS PCB R/A datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 700MA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.11 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf