Littelfuse 0230.750DRT3P
0230.750DRT3P picture photo
Mfg. Part Number
0230.750DRT3P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.750DRT3P.pdf
Availability of 0230.750DRT3P
QUANTITY
0230.750DRT3P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.750DRT3P
Internal Part NumberEIS-0230.750DRT3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.750DRT3P
Related Links0230.7, 0230.750DRT3P Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.750DRT3P Details Description
Related parts for 0230.750DRT3P
CONN HEADER 140POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONTACT SKT 24-26AWG STRIP GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 7POS THRUHL datasheet.pdf