Littelfuse 0235.125HXE
0235.125HXE picture photo
Mfg. Part Number
0235.125HXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.125HXE.pdf
Availability of 0235.125HXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0235.125HXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.125HXE
Internal Part NumberEIS-0235.125HXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0028
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance5.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.125HXE
Related Links0235., 0235.125HXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.125HXE Details Description
Related parts for 0235.125HXE
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR/VOLT I/O 24SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 406-420MHZ 66" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MICROPWR HOT SWAP CTLR 12QFN datasheet.pdf
33000UF 6,3V 25,4X40 datasheet.pdf