Littelfuse 0235.500MRET1P
0235.500MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0235.500MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.500MRET1P.pdf
Availability of 0235.500MRET1P
QUANTITY
0235.500MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.500MRET1P
Internal Part NumberEIS-0235.500MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.06915
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.4265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.500MRET1P
Related Links0235.50, 0235.500MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.500MRET1P Details Description
Related parts for 0235.500MRET1P
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 190 MOHM TH datasheet.pdf
IC PHOTOSENSOR ILLUM 5PIN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
GT 6C 6#16S SKT RECP WALL datasheet.pdf
Isolated Thermocouple Input IC datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 8.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf