Littelfuse 0239.200HXP
0239.200HXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200HXP.pdf
Availability of 0239.200HXP
QUANTITY
0239.200HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200HXP
Internal Part NumberEIS-0239.200HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200HXP
Related Links0239., 0239.200HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200HXP Details Description
Related parts for 0239.200HXP
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y1-CU datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER 4BIT LVDS SSOP-B16 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf