Cornell Dubilier Electronics 380LX101M500K022
380LX101M500K022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX101M500K022
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
380LX101M500K022.pdf
Availability of 380LX101M500K022
QUANTITY
380LX101M500K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX101M500K022
Internal Part NumberEIS-380LX101M500K022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.44 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX101M500K022
Related Links380LX101, 380LX101M500K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX101M500K022 Details Description
Related parts for 380LX101M500K022
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252 datasheet.pdf
OPTICAL SENSOR WITH ROUND LENS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Backlight 28-PDIP datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE A 25POS datasheet.pdf
RES 619 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLOSURE 7" RUBBER END SEAL 3 POR datasheet.pdf
BOARD MINI-32 PIC32MX534F064H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf