Littelfuse 0239.300MXEP
0239.300MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.300MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.300MXEP.pdf
Availability of 0239.300MXEP
QUANTITY
0239.300MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.300MXEP
Internal Part NumberEIS-0239.300MXEP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.615
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance2.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.300MXEP
Related Links0239.3, 0239.300MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.300MXEP Details Description
Related parts for 0239.300MXEP
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf