Littelfuse 0239.600TXP
0239.600TXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.600TXP
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.600TXP.pdf
Availability of 0239.600TXP
QUANTITY
0239.600TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.600TXP
Internal Part NumberEIS-0239.600TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.415
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.699 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.600TXP
Related Links0239., 0239.600TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.600TXP Details Description
Related parts for 0239.600TXP
GUIDE PC BOARD NYLON 7.5" LONG datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 2A 378 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf