Littelfuse 023901.6HXE
023901.6HXE picture photo
Mfg. Part Number
023901.6HXE
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
023901.6HXE.pdf
Availability of 023901.6HXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
023901.6HXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 023901.6HXE
Internal Part NumberEIS-023901.6HXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t31.25
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.122 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023901.6HXE
Related Links02390, 023901.6HXE Datasheet, Littelfuse Distributor
023901.6HXE Details Description
Related parts for 023901.6HXE
TRANS NPN 25V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 32-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 12V SIP SGL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf