Littelfuse 0251.250HAT1L
0251.250HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.250HAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.250HAT1L.pdf
Availability of 0251.250HAT1L
QUANTITY
0251.250HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.250HAT1L
Internal Part NumberEIS-0251.250HAT1L
Standard Package100
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0116
ApprovalsCSA, QPL, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.665 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.250HAT1L
Related Links0251.2, 0251.250HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.250HAT1L Details Description
Related parts for 0251.250HAT1L
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ANT WIRELESS VHF 222.5MHZ 107" datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 63V 8X6,2 datasheet.pdf