Littelfuse 0255002.NRT1
0255002.NRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0255002.NRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0255002.NRT1.pdf
Availability of 0255002.NRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0255002.NRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0255002.NRT1
Internal Part NumberEIS-0255002.NRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 255
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0255002.NRT1
Related Links025500, 0255002.NRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0255002.NRT1 Details Description
Related parts for 0255002.NRT1
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MICROPHONE 5/8-27 THREADS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC STER 106DB 2VRMS 24-QFN datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HISIDE 2CH PWRSO30 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.560" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
HDR 12POS RA 2MM datasheet.pdf