Littelfuse 025501.5NRT3
025501.5NRT3 picture photo
Mfg. Part Number
025501.5NRT3
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025501.5NRT3.pdf
Availability of 025501.5NRT3
QUANTITY
025501.5NRT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 025501.5NRT3
Internal Part NumberEIS-025501.5NRT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® 255
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)025501.5NRT3
Related Links025501, 025501.5NRT3 Datasheet, Littelfuse Distributor
025501.5NRT3 Details Description
Related parts for 025501.5NRT3
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LCD TFT 10.4" 640X480 VGA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
9POS M FILTER 830PF R/A .590 datasheet.pdf