Littelfuse 0298400.ZXA
0298400.ZXA picture photo
Mfg. Part Number
0298400.ZXA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE MEGA 32V 400A W 6.6MM HOLES
Datasheet Download
0298400.ZXA.pdf
Availability of 0298400.ZXA
QUANTITY
0298400.ZXA Order Process
Ship out your order
Specifications of 0298400.ZXA
Internal Part NumberEIS-0298400.ZXA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series298
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating400A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage2kA
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance0.126 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0298400.ZXA
Related Links02984, 0298400.ZXA Datasheet, Littelfuse Distributor
0298400.ZXA Details Description
Related parts for 0298400.ZXA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 25K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
ACCES 1 FLAT CABLE SEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf