Amphenol RF 031-71052-10RFX
031-71052-10RFX picture photo
Mfg. Part Number
031-71052-10RFX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB
Datasheet Download
031-71052-10RFX.pdf
Availability of 031-71052-10RFX
QUANTITY
031-71052-10RFX Order Process
Ship out your order
Specifications of 031-71052-10RFX
Internal Part NumberEIS-031-71052-10RFX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBNC Isolated PCB Receptacles
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingTray
Connector StyleBNC
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance75 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypeBayonet Lock
Frequency - Max1GHz
FeaturesBoard Lock, Isolated
Housing ColorWhite
Ingress Protection-
Body MaterialZinc Die Cast
Body FinishNickel
Center Contact MaterialPhosphor Bronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031-71052-10RFX
Related Links031-710, 031-71052-10RFX Datasheet, Amphenol RF Distributor
031-71052-10RFX Details Description
Related parts for 031-71052-10RFX
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 320MA 914.8 MOHM datasheet.pdf
IGBT MOD CHOP 600V 200A U SER datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW datasheet.pdf
FIXED IND 540NH 1.3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
STRING POT 120 INCH RANGE datasheet.pdf
JT 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
15000UF 10V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf