Littelfuse 0312.300MXCCP
0312.300MXCCP picture photo
Mfg. Part Number
0312.300MXCCP
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312.300MXCCP.pdf
Availability of 0312.300MXCCP
QUANTITY
0312.300MXCCP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312.300MXCCP
Internal Part NumberEIS-0312.300MXCCP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0689
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance1.405 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312.300MXCCP
Related Links0312.3, 0312.300MXCCP Datasheet, Littelfuse Distributor
0312.300MXCCP Details Description
Related parts for 0312.300MXCCP
LENS TRANSPARENT W/DIFFUSER RED datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PTH08T221WAZT datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HSSE CONN ASSY 130 DUAL POS LF datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 25A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
50P M SCREEN CAP C/W 4-40 J.S datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 7POS SILVER SLDR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf