Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F913CS
RC2012F913CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F913CS
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F913CS.pdf
Availability of RC2012F913CS
QUANTITY
RC2012F913CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F913CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F913CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F913CS
Related LinksRC2012, RC2012F913CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F913CS Details Description
Related parts for RC2012F913CS
CONN HEADER .100 SNGL R/A 8POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 10POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" UNIV datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf