Vishay/Dale RWR71N1000BRS70
RWR71N1000BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71N1000BRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71N1000BRS70.pdf
Availability of RWR71N1000BRS70
QUANTITY
RWR71N1000BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71N1000BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR71N1000BRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71N1000BRS70
Related LinksRWR71N1, RWR71N1000BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71N1000BRS70 Details Description
Related parts for RWR71N1000BRS70
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
ANTENNA YAGI 896-970MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf