Littelfuse 0312001.VXP
0312001.VXP picture photo
Mfg. Part Number
0312001.VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312001.VXP.pdf
Availability of 0312001.VXP
QUANTITY
0312001.VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312001.VXP
Internal Part NumberEIS-0312001.VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.76
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312001.VXP
Related Links03120, 0312001.VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0312001.VXP Details Description
Related parts for 0312001.VXP
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.652K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 194 MOHM datasheet.pdf
HAR-BUS HM FL TYP AB25 OHNE SCHI datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf