Littelfuse 0312010.H
0312010.H picture photo
Mfg. Part Number
0312010.H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312010.H.pdf
Availability of 0312010.H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0312010.H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312010.H
Internal Part NumberEIS-0312010.H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t298
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.00925 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312010.H
Related Links0312, 0312010.H Datasheet, Littelfuse Distributor
0312010.H Details Description
Related parts for 0312010.H
PHOTODIODE 880NM BLACK 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 4BIT TTL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
RES 487 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 5000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAMERA CABLES 10M datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 50V DO-214AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf