Littelfuse 031301.5HXID
031301.5HXID picture photo
Mfg. Part Number
031301.5HXID
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031301.5HXID.pdf
Availability of 031301.5HXID
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
031301.5HXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 031301.5HXID
Internal Part NumberEIS-031301.5HXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t38
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031301.5HXID
Related Links031301, 031301.5HXID Datasheet, Littelfuse Distributor
031301.5HXID Details Description
Related parts for 031301.5HXID
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 820 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf