Hirose Electric Co Ltd HR25-9TJ-12S(72)
HR25-9TJ-12S(72) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TJ-12S(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN JACK 12POS FEMALE CIRC
Datasheet Download
HR25-9TJ-12S(72).pdf
Availability of HR25-9TJ-12S(72)
QUANTITY
HR25-9TJ-12S(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TJ-12S(72)
Internal Part NumberEIS-HR25-9TJ-12S(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeJack, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TJ-12S(72)
Related LinksHR25-9TJ, HR25-9TJ-12S(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TJ-12S(72) Details Description
Related parts for HR25-9TJ-12S(72)
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
OFF-LOC-REMOTE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf