Littelfuse 0325001.MXP
0325001.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0325001.MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
0325001.MXP.pdf
Availability of 0325001.MXP
QUANTITY
0325001.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325001.MXP
Internal Part NumberEIS-0325001.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t16.3
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.389 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325001.MXP
Related Links03250, 0325001.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325001.MXP Details Description
Related parts for 0325001.MXP
CONN RECEPT 7POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK MONO 2.5MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
DKIT 4 W/BLU&YLW COVER PA BG datasheet.pdf
INTERFACE MOD PLUG 50POS D-SUB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 115MA 13.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf